Promieniowanie ultrafioletowe

biobójcza siła światła

Czym jest promieniowanie UV?

Ponad sto lat temu Niels Finsen zdobył w 1903 roku Nagrodę Nobla za odkrycie, że światło nadfioletowe (UV-C) może zabijać zarazki. Dzisiaj światło UV zyskuje popularność jako metoda dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych i innych przestrzeni publicznych.

W szpitalach wymagania co do skuteczności i bezpieczeństwa rozwiązań są wyjątkowo wysokie. Stosuje się jedynie najbardziej efektywne sposoby w celu uniknięcia przenoszenia chorób między pacjentami oraz wywołania zakażeń. Sterylizacja promieniami ultrafioletowymi jest stosowana również w innych miejscach, w których wymagana jest czystość mikrobiologiczna.

Światło nadfioletowe

Promieniowanie ultrafioletowe UV-C jest przez naukowców dobrze znanym źródłem energii mającym liczne zastosowania m.in. w medycynie, kosmetologii i kryminalistyce.

Wyróżnia się trzy rodzaje światła UV w zależności od długości fal:

  • promieniowanie UV-A (315-380 nm),
  • promieniowanie UV-B (280-315 nm)
  • promieniowanie UV-C (180-280 nm).

Naturalnym źródłem promieniowania UV jest Słońce. Do Ziemi docierają głównie promienie UV-A (97%), większość promieni UV-B pozostaje w warstwie ozonowej, natomiast UV-C w całości pozostają pochłonięte przez atmosferę.

Promieniowanie UV stosowane w przemyśle jest sztucznie wytwarzane przez promienniki rtęciowe. Stosując odpowiednio dobrany czas i natężenie promieniowania UV-C można uzyskać efekt sterylizacji. Najbardziej skuteczne do inaktywacji mikrobów pasmo światła UV ma długości fali 254 nm (253,7 nm).

Promienie UV-C wpływają na strukturę kwasów nukleinowych, powodując rozerwanie wiązań łańcuchów dna (kwas  dezoksyrybonukleinowy) i RNA (kwas rybonukleinowy).

Światło UV-C powoduje również denaturację białek żywych organizmów, przyczynia się do powstawania podtlenków i wolnych rodników działających toksycznie na komórki. Promienie UV-C działają biobójczo i nie powodują namnażania w niekontrolowany sposób organizmów na jałowym podłożu.

W celu przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji światem nadfioletowym należy odpowiednio skorelować kilka czynników:

  • moc promieniowania
  • czas naświetlania
  • odległość od źródła światła

Zastosowanie zbyt małej mocy promienników UV-C do danej kubatury pomieszczenia nie przyniesie oczekiwanego efekty biobójczego. Drobnoustroje zostaną inaktywowane z byt małym stopniu, a co za tym idzie – nie zostanie zatrzymany proces powtórnego namnażania.

Zbyt krótki czas naświetlania również będzie nieskuteczny. Każdy szczep bakterii czy wirusów posiada inną wrażliwość na działanie światła UV-C. Stosując dezynfekcję promieniami nadfioletowymi należy zapoznać się z tymi danymi, by wiedzieć na jakie patogeny w danym czasie promieniowanie będzie oddziaływało. Inny czas jest potrzebny na inaktywację bakterii Salmonelli, a inny by inaktywować wirusa gruźlicy. W dostępnych wytycznych przyjęto najczęściej występujące szczepy bakterii oraz wirusy w środowisku człowieka. Zbyt długi czas naświetlania promieniami ultrafioletowymi (np. jednorazowo kilkadziesiąt minut) również nie jest wskazany, ponieważ może bardzo uszkodzić dezynfekowane powierzchnie.

Im większa odległość od źródła promieniowania, tym mniejsza jego skuteczność. Należy również dodać, że skuteczność dezynfekcji UV-C jest zachowana w zasięgu światła nadfioletowego.

 

Skuteczność promieniowania UV-C w praktyce

Aby zapewnić najwyższy stopień skuteczności promieniowania ultrafioletowego, a co za tym idzie również urządzeń dezynfekujących UltraMed, które opierają się na biobójczych właściwościach tego światła należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

zastosowanie źródła światła o mocy minimum 72W dla pomieszczeń około 22 m2 oraz 110W dla pomieszczeń do 36m2 pozwala na permanentne oczyszczanie powietrza w trybie przepływowym (Lampa przepływowa UltraMed LPB72),

dostosowanie czasu naświetlania UV-C do oczekiwanych efektów promieniowania bezpośredniego UV-C (Lampa hybrydowa UltraMed LHB165.PRO), umożliwienie sterylizacji wielopunktowej przy użyciu urządzenia mobilnego, które pozwala na dezynfekcję z kilku odległych miejsc danego pomieszczenia (Stojak SMobil).

Bezpieczeństwo a promieniowanie UV-C

Światło ultrafioletowe jest promieniowaniem bardzo agresywnym. W przypadku niezachowania należytych środków ostrożności może mieć dla człowieka oraz zwierząt bardzo poważne skutki. Promieniowanie UV-C stosowane w formie bezpośredniego naświetlania może powodować uszkodzenie wzroku oraz skóry.

Urządzenia wykorzystujące moc światła UV-C ( lampy hybrydowe UltraMed) powinny być obsługiwane przez przeszkolony do tego personel przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności oraz zgodnie z instrukcją BHP: w pomieszczeniu nie mogą znajdować się ludzie ani zwierzęta w czasie naświetlania bezpośredniego promieniami UV-C, włączenie/wyłączenie urządzenia z zachowaniem odpowiedniej odległości oraz przy użyciu pilota zdalnego sterowania, długość czasu naświetlania UV-C zgodnie z zaleceniami przez producenta.

Wykorzystywanie mocy światła UV-C w lampach przepływowych UltraMed  jest bezpieczne dla ludzi, ponieważ promienie nadfioletowe działają jedynie w obrębie szczelnie zamkniętej komory. Wewnątrz dochodzi do sterylizacji. Promienie UV-C nie posiadają zdolności przenikania na zewnątrz, zatem nie wpływają negatywnie na żadne organizmy przebywające nawet w tym samym pomieszczeniu.

 

Drobnoustroje wrażliwe na promieniowanie UV-C

Poniżej przykładowa lista kilkudziesięciu drobnoustrojów, dla których znana jest precyzyjna dawka promieniowania, jaka je inaktywuje, czyli redukuje bez możliwości ponownego namnażania:

SZCZEPY BAKTERII

√ Bacillus anthracis- wąglik

√ B. megatherium sp. (spores)

√ B. megatherium sp. (veg.)

√ B. parathyphosus- dur rzekomy, zwany też paradurem lub tyfusem rzekomym

√ B.suptilis- laseczka sienna

√ B. suptilis spores- laseczka sienna (Zarodniki)

√ Campylobacter jejuni

√ Clostridium tetani- Laseczka tężca

√ Corynebacterium diphteriae

√ Dysentery bacilli

√ Eberthella typhosa

√ Escherichia coli- E. coli, czyli pałeczka okrężnicy

√ Klebsiella terrifani

√ Legionella pneumophila

√ Micrococcus candidus

√ Micrococcus sphaeroides

√ Mycobacterium tuberculosis

√ Neisseria catarrhalis

√ Phytomonas tumefaciens

√ Pseudomonas aeruginosa- pałeczka ropy błękitnej

√ Pseudomonas fluorescens

√ Proteus vulgaris- odmieniec pospolity

√ Salmonella enteritidis

√ Salmonella paratyphi

√ Salmonella typhimurium

√ Sarcina lutea

√ Seratia marcescens- pałeczka krwawa, pałeczka cudowna 

√ Shigella paradysenteriae

√ Shigella sonnei

√ Spirillum rubrum

√ Staphylococcus albus

√ Staphylococcus aureus

√ Streptococcus faecalis- zwana również paciorkowcem kałowym

√ Streptococcus hemoluticus- paciorkowiec beta-hemolizujący

√ Streptococcus lactus

√ Streptococcus viridans- paciorkowiec zieleniejący

√ SentertidisVibrio chlolerae (V.comma)- przecinkowiec cholery

√ Yersinia enterocolitica

WIRUSY

√ Hepatitis A

√ Influenza virus

√  MS-2 Coliphase

√  Polio virus

√  Rotavirus

√  Berne virus

√  SARS Coronavirus CoV-P9

√  SARS Coronavirus (Hanoi)

√  SARS-CoV-2

Promieniowanie UV-C skutecznie redukuje również pleśnie i grzyby. 

 

 

Zainteresowały Cię te informacje? Chcesz odpowiednio dobrać lampę bakteriobójczą, by osiągnąć najwyższą skuteczność dezynfekcji? Zapraszamy TUTAJ.

Share This